Najlepšie mopy nie sú najlacnejšie mopy. V obchodoch je na výber toľko mopov, že je problém sa v nich zorientovať. Strapcové mopy, ploché mopy, rotačné mopy, až sa z toho zatočí hlava. Ťažko si vybrať, ktorý z nich bude najlepší. Niekto vyberá podľa ceny a tak vyhrá najlacnejší mop. Iný vyberá podľa farby a dizajnu. Ani prvý ani druhý prípad nie je ten najšťastnejší. Mop má hlavne plniť účel a bolo fajn, keby aj čo to vydržal. Žiaľ, mopy ktoré sa dajú kúpiť v supermarketoch veľa nevydržia. Aby mop vydržal každodenné nasadenie, musí byť vyrobený z kvalitných materiálov.
Mop FLIPPER vs kapsový mop
Ešte stále sú prevádzky, kde sa používajú strapcové mopy, ale sú už našťastie na ústupe. Slúžia skôr na roznášanie nečistôt a nie na čistenie. Plochý mop FLIPPER má tú výhodu, že je v kontakte s podahou celou svojou plochou. Vďaka tomu zachytí na vlákna nečistoty a celá podlaha je rovnomerne umytá. Okrem mopov FLIPPER sú v ponuke aj kapsové mopy. Kapsové mopy sa uchytia do držiaka nasunutím. Vypláchnuť sa dá buď ručne alebo v žmýkači, ak máte upratovací vozík. Má to len jeden háčik, zvlečený mop treba chytiť rukou a tak ho vložiť do žmýkača. Naproti tomu mop FLIPPER umožňuje vyžmýkanie bezkontaktne, t.j. bez toho, aby sa ruka dotkla špinavej časti mopu. Nohou stačí sklopiť mop (zatlačením na pedál) a pekne ostane visieť na uškách. Jednou rukou držíme tyč a druhou zatiahneme páku žmýkača, čím sa mop dokonale vyžmýka. Následne stačí roztvoriť mop a zafixovať ho späť pedálom. Čiže špinavej časti mopu sa dotýka len noha. Ruky tak zostávajú po celý čas umývania podlahy čisté a suché. To zabráni rozšíreniu vírusov a baktérií. Čo sa týka veľkosti, na výber sú mopy od 40 centimetrov až po 120cm. Na klasické umývanie podlahy stačí isto 40cm mop. Ak ale máte väčšie priestory, vyberte si radšej 50cm. Ak by ste chceli čistiť veľké sklady alebo haly, máte možnosť si vybrať 60cm mop prípadne 80cm. Na čistenie telocvične alebo obchodného domu sú v ponuke 110cm mopy a 120cm mopy. S týmito mopmi sa dá behom pár minút očistiť obrovská plocha.
Aký mop si vybrať, bavlnený alebo mikrofázový?
Tak ako pri všetkom, aj pri umývaní podlahy je dobré prispôsobiť náčinie tomu, čo sa ide robiť. Mop použite podľa toho, aký typ podlahy budete umývať.
Ako umývať drevenú podlahu, parkety alebo plávajúcu podlahu?
Plávajúcu podlahu / laminátovú podlahu a drevené parkety treba umývať mikrofázovým mopom. Tisíce tenkých vlákien na mope zachytia všetky nečistoty. Veľkou výhodou mikrovlákna je aj to, že nasajú do seba menej vody ako bavlnený mop. Tým pádom po umytí nezostane podlaha tak mokrá. Pri drevenej podlahe a plávajúcej podlahe je obzvlášť potrebné vyhnúť sa premáčaniu podlahy. Na vyplnenie pórov v dreve a tiež špár medzi jednotlivými dielmi laminátovej podlahy použite pri čistení prípravok Lamitan.
Čím umývať dlažbu?
Umývanie dlažby je trocha jednoduchšie ako vyššie spomínané čistenie drevenej podlahy. Dlažba je z odolného materiálu. Preto je možné použiť pri umývaní kyslé aj zásadité prípravky. Glazúra na dlažbe chráni povrch a aj udržiavanie je vďaka nej jednoduchšie. Čistiace prostriedky vyberajte podľa stupňa znečistenia podlahy. Je možné aj to, že postačí čistá voda. Lebo aj voda je rozpúšťadlo. Ak chcete, aby sa podlaha pekne leskla, pridajte do vody prípravok s alkoholom. Najlepšie mopy na dlažbu sú bavlnené, ale dajú sa použiť aj mikrofázové mopy.
Ako čistiť linoleum a marmoleum?
Tak ako pri čistení dlažby, môžeme si vybrať druh mopu. Či si zvolíme bavlnený mop alebo mikrofázový, nepokazíme nič ani jedným ani druhým. Bavlneným mopom bude čistiť viac na mokro. Pri umývaní podlahy s mikrofázovým mopom nebude podlaha tak mokrá a skôr nám uschne. Čistiace prípravky vyberajte radšej šetrnejšie. Nemusia byť z tých najsilnejších, aby sme nepoškodili povrch. Chlór ani kyseliny isto nepoužite. Zničili by ste si podlahu. Ak máte na podlahe čierne šmuhy od podrážky, použite zásadu. Veľmi dobre to čistí prípravok Stripper Forte.
Čistenie mramora alebo iného prírodného kameňa
Pri umývaní podlahy z mramora alebo iného kameňa môžete použiť mikrofázový aj bavlnený mop. S čistiacimi prípravkami treba ale dávať pozor, nie je jedno, čo použijete. Kyslé prípravky by Vám mohli nenávratne poškodiť drahú podlahu. Vyhnite sa prípravkom, ktoré používate pri čistení kúpeľne a WC. Tie silno pôsobia na vodný kameň. Rovnako aj na kameň ako taký. Zvoľte radšej zásadu alebo čistiaci prípravok s alkoholom. Výhodou je, že sa rýchlo odparí a podlaha je tak skôr suchá.